נאום חבר הפרלמנט הבולגרי, גיאורגי פארבנוב, בפרלמנט בשנת 2000

7/12/2009

   ב-27 ביולי, 2000, נשא חבר הפרלמנט הבולגרי, גיאורגי פארבנוב, נאום במליאת הפרלמנט. בסוף אותה שנה (18 בנובמבר, 2000) נבחר גיאורגי פארבנוב לנשיא בולגריה, כהונה בה הוא נושא עד היום (פברואר 2009).

   בידינו לא נמצא כל הנאום, אלא, קטע בו מתאר הנואם את השתלשלות השאלה היהודית בבולגריה בשנות מלחמת העולם השנייה, תוך פירוט עמדותיו של מי שעמד אז בראש המדינה - המלך בוריס השלישי. הדברים נאמרו בהקשר לתכנית לנטוע בישראל יער של הקק"ל על שמו של בוריס, תכנית אשר בוטלה בסופו של דבר.

   בנאומו סוקר גיאורגי פארבנוב את יחס השלטונות בתקופת מלחמת העולם השנייה לשאלה היהודית, תוך התייחסות לחקיקה האנטישמית והשלכותיה על יהודי בולגריה. הנואם מתייחס גם לשלילת אזרחותם הבולגרית של יהודי טראקיה ומקדוניה (למרות סיפוח שטחים אלה לבולגריה במהלך המלחמה) צעד שאיפשר מבחינה חוקית את הרצח של 11,300 יהודים משטחים אלה במחנות המוות.

   לבסוף, מצטט גיאורגי פארבנוב את דברי המלך בוריס בפני הסינוד הקדוש (הגוף העליון של הכנסייה הפרבוסלאבית הבולגרית) כפי שנרשמו בפרוטוקול רשמי. הדברים נאמרו בעת ישיבת מליאת הסינוד הקדוש, בהשתתפות המלך וראש ממשלתו - בוגדן פילוב. דברי המלך בפני הנהגת הכנסייה מעידים על דעתו של המלך על היהודים.  מצטט גיאורגי פארבנוב את דברי בוריס כפי שנרשמו בפרוטוקול:

   "במשך מאות בשנים גרמו היהודים לשנאה, שקיעה מוסרית ובגידה. היהדות היא הסיבה לכל המלחמות, אסונות, סיכסוכים וזעזועים בינלאומיים. היהדות היא המכשול לחופש ולהתפתחותם של עמי אירופה".

   רצ"ב (שני עמודים) קטעים מנאומו של גיאורגי פארבנוב מתורגמים לאנגלית. נא להיכנס לעמוד ראשון ולעמוד השני לפי הסדר.

  קטע ראשון מנאומו של גיאורגי פארבנוב מתורגם לאנגלית
  קטע שני מנאומו של גיאורגי פארבנוב מתורגם לאנגלית
עבור לתוכן העמוד