טקס אזכרה לחללי מטוס אל-על בבולגריה

4/09/2019


  26.8.2019

התאחדות לשיתוף ואחווה ישראל-בולגריה

 

לכבוד

חברי/רות הנהלת אגודת הידידות

 ב 27 ליולי , 1955 בתקופת המלחמה הקרה בין מזרח למערב, מטוס חברת אל על בדרכו מלונדון לתל אביב, דרך פריז ווינה סטה ממסלולו וחדר ללא תאום למרחב האוירי של בולגריה.

לאחר שעבר מרחק של כ- 200 ק"מ בשמי בולגריה, הופל המטוס ע"י שני מטוסי קרב של חיל האויר הבולגרי והתרסק בכפר רופיטה ע"י העיר פטריץ. 58 הנוסעים ביניהם ילדים ואנשי הצוות , מצאו את מותם באירוע טרגי זה.

ממשלת ישראל, ממשלת בולגריה וחברת אל על פעלו במשך השנים על מנת להשכיח את הפרשה שפרטיה עדיין מסתוריים בחלקם, אולם זאת נשארה כפצע פתוח בליבות קרובי הניספים שלא זכו לפיצויים ראויים וליחס מתאים מהצדדים המעורבים.

בבולגריה מעשה הפלת המטוס לא הוזכר כלל, וזכרון הניספים לא הונצח בשום דרך. בישראל הוקמה אנדרטה ליד קבר אחים בקרית שאול, בו הוטמנו שאריות הגופות שהובאו לישראל.

מעשה הפלת המטוס המשיך להעיב על יחסי המדינות שהעדיפו להשכיחו. הנהלת אגודת הידידות ישראל בולגריה, במטרה להדק את יחסי הידידות בין העמים ובין המדינות, החליטה להאיר מחדש את הפרשה הכואבת ולפעול להעלאת זכר הניספים בהפלת המטוס ולהנציחם בטקס שיתקיים מדי שנה במקום הפלת המטוס בבולגריה. זאת באמצעות טקס ממלכתי בהשתתפות נציגי הממשלות, נציגי חברת אל על – קרובי הניספים ומשלחות משתי העמים.

בחודש מאי השנה, פנתה אגודת הידידות לראש עירית פטריץ מר דימיטר ברצ'קוב, לשגרירת ישראל בבולגריה הגברת אירית ליליאן (שסיימה את תפקידה ב- 4.8.2019 ) לסגן שר החוץ לממשלת בולגריה, מר גיאורגי גיורגייב ולחברת אל על בהצעה לקיים טקס ממלכתי באנדרטה הצנועה שהוקמה שנתיים קודם לכן ליד מקום נפילת המטוס ברופיטה.

את הקמת האנדרטה יזמו עירית פטריץ ומועדון "אנה פרנק" בבית הספר התיכון המקומי, שנעזרו בתורם אלמוני ששמו לא נודע.

בהמשך לפנייתנו, ראש עירית פטריץ, מר דימיטר ברצ'קוב החליט לקיים טקס מלא ליד האנדרטה בתאריך שהציעה אגודת הידידות ה- 26 ליולי, יום לפני יום הפלת המטוס שהשנה יצא בשבת.

שגרירת ישראל הגב' אירית ליליאן, סגן שר החוץ הבולגרי וחברת אל על אישרו לשמחתנו את השתתפותם בטקס.

אגודת הידידות ארגנה משלחת שאמורה הייתה לכלול את קרובי הניספים באסון, אולם אלו ביטלו לבסוף את נסיעתם לפטריץ.

חברי המשלחת מישראל : חברי ההנהלה: מר יצחק ברוך, מר אריה שילר ואשתו ואדר' יצחק ליפובצקי יו"ר האגודה.

וכך ביום שישי 26.7.2019 לראשונה מזה 64 שנים התקיים טקס אזכרה ממלכתי מרשים בהשתתפות נציגים בכירים של הממשלות, חברת אל על , ראש העיר, בית הספר התיכון המקומי, הרב סלומון מחב"ד, הכומר המקומי ונכבדים רבים אחרים.

הטקס היה מרגש ביותר וכלל מסכת מרשימה של תלמידי בית הספר התיכון על שם אנה פרנק, שירים ומוסיקה מתאימים לטקס ונאומים של ראש עירית פטריץ מר דמיטר ברצ'קוב, שגרירת ישראל בבולגריה הגב' אירית ליליאן , סגן שר החוץ של ממשלת בולגריה מר גאורגי גיורגייב, אדר' יצחק ליפובצקי יו"ר אגודת הידידות, והכומר המקומי. הרב סלומון קידש, הודלקו נרות והונחו זרי פרחים.

כל הדוברים בטקס ציינו את יוזמתה של אגודת הידידות ישראל בולגריה למען טקס הזיכרון, משלחתנו הניחה שלושה זרי פרחים.

ב- 13 שנות פעילותי הציבורית בבולגריה, בה נטלתי חלק בטקסים ממלכתיים רבים ברמת נשיאים וראשי ממשלה, לא השתתפתי בטקס כה נוגע ללב, כה מרשים וכה מאורגן למופת.

הטקס והנאומים שודרו ברשתות הממלכתיות.

בארוחת צהריים לאחר הטקס, כל הדוברים חזרו על מחויבותם לאזכרת הניספים באסון הפלת המטוס והחליטו לחזור ולקיים את הטקס מדי שנה בשנה.

לבסוף הגיע תושב רופיטה והביא עמו שעון מרוסק שלדבריו, אביו מצא באתר התרסקות המטוס ביום שזה קרה.

יזום והשתתפות באירוע ממלכתי זה שהצליח באופן מלא, הינו ללא ספק אחד משיאי הפעילות של אגודת הידידות ותרם ללא ספק להאיר חיובית על אחת מהפינות החשוכות בהיסטוריה של היחסים בין העמים.

השתתפותם לראשונה של נציגי המדינות, חברת אל על וכל המכובדים והתחייבותם להמשיך ולקיים את הטקס מדי שנה, יחזקו את ברית הידידות בין העמים והממשלות.

תרומתנו לכך הינה מרכזית ומוכרת.

 

 

 

 

בברכה,

אדר' יצחק ליפובצקי

יו"ר התאחדות לשיתוף ואחווה

 ישראל-בולגריה

                                           

רחוב המגדלור 13,יפו העתיקה תל אביב 6800224

13, HAMIGDALOR St. OLD JAFFA, TEL-AVIV 6800224,  ISRAEL

Tel: +972-3-6817601 Fax: +972-3-6817926

E-Mail: il.bg.friendship@gmail.com

 עמותה רשומה מס' 3-338-031-8

                                                                                              

רצ"ב מצגת תמונות מטקס הזיכרון:

  מצגת טקס אזכרה לקרבנות מטוס אל-על
עבור לתוכן העמוד