ארגון יהודי בולגריה – איחוד עולי בולגריה בישראל

10/03/2014

איחוד עולי בולגריה בישראל נוסד לפני הקמת המדינה - בשנת 1935,  כארגון שמטרתו העיקרית היא לסייע לעולים מבולגריה להתיישב ולהתבסס בישראל.

 

בשנת 1980 נרשם האיחוד כיישות משפטית, והוא מקבל מהמדינה תמיכה, כארגון ללא מטרת רווח. האיחוד מוכר על ידי החוגים הפוליטיים בארץ ובבולגריה ומקבל תמיכה של כל המוסדות המנהליים בשתי המדינות.

 

כארגון שמטרתו לעזור לעולים, פועל איחוד עולי בולגריה להקל על השתלבות העולים בישראל. האיחוד נותן לעולים החדשים מידע על האמצעים והאפשרויות להתיישבות בארץ, מסייע בלימוד השפה העברית וכן בתרגום מסמכים מבולגרית לאנגלית ולעברית ובאשרורם בארץ. האיחוד מסייע לעולים החדשים בחיפוש ובמציאת עבודה ומגורים, מקל על תהליך ההסתגלות שלהם לחיים החדשים ומסייע באיתור הוסטלים עבור עולים מבוגרים.

 

פועלים גם בתחום התרבות

איחוד עולי בולגריה מקיים פעילות גם בתחום התרבותי. הארגון מסייע בהוצאת ספרים העוסקים בהיסטוריה של יהדות בולגריה, ומקיים אחת לשנה אירוע מסורתי: הקונצרט השנתי המוקדש ליום הכתיב והתרבות הבולגריים, ב-24 במאי.

 

האיחוד אינו שוכח את מי שהציל את יהודי בולגריה מהשמדה בשנת 1943 - סגן יו"ר הפרלמנט דאז - דימיטר פשב. כאות הוקרה לפועליו של פשב למען היהודים וכפרויקט משותף לאיחוד עולי בולגריה ולקרן הכט בחיפה, שופץ ביתו של פשב, הנמצא בקיוסטנדיל. כיום משמש הבית מוזיאון.

 

תחת חסות האיחוד מתפתחים ועובדים מספר ארגונים: מועדון הסופרים בבולגרית, עברית ולאדינו, מקהלת צדיקוב וקבוצת עולים חדשים צעירים שהגיעו לארץ מבולגריה בשנות ה-90 של המאה שעברה.

 

בולטים בתחום הפעילות הציבורית

כארגון הגדול והמייצג של יהודי בולגריה, מקיים איחוד עולי בולגריה קשרים הדוקים עם ארגון "שלום" בבולגריה, ואף קיבל את פרס הארגון, "שופר הזהב", על פעילותו הציבורית.

 

בישראל מיוצג האיחוד בארגונים שונים, דוגמת ארגון ניצולי השואה, שבו הצליחו נציגי האיחוד להשפיע על המהלך שבסופו חודשו תשלומי הפיצויים ליהודי בולגריה בשנתיים האחרונות. האיחוד מיוצג גם בארגון יהודי ספרד בכנסת ובהתאחדות הארגונים של העולים בישראל.

 

 

הנהלה ופרטי התקשרות:

 

יושב הראש של איחוד עולי בולגריה בישראל הוא מר יוסי קיוסו.

המזכיר של איחוד עולי בולגריה הוא עו"ד קאמן מינקוב.

 

כתובת: שד' ירושלים 63, תל אביב.

טל': 03-6833738,פקס: 03-6810024

דואר אלקטרוני: oleibulgaria2@gmail.com

שעות העבודה ה ימים א,ג,ה, בשעות 09.00 ל-13.00ן:

 

עבור לתוכן העמוד