וותיקי עמק חפר מטיילים בבולגריה

13/06/2011
הגדל

בתחילת יוני 2011 טיילה בבולגריה קבוצה מוותיקי עמק חפר. השתתפנו בטיול זה וביקרנו בפלובדיב, עמק הוורדים, Etura - המוזיאון הפתוח לכפר הבולגרי הטיפוסי, שיפקה - אתר הזיכרון הלאומי במעבר בהר סטארה פלאנינה, ווליקו טרנובו - בירתה הקדומה של בולגריה, עיר הנופש ולינגרד, אגם דוספאט, מינזר רילה (Rilski Manastir) וכמובן בסופיה הבירה. לא הרחק מן העיר ולינגרד השקפנו על הכפר ראקיטובו, שם ערכה בעבר תנועת הנוער "השומר הצעיר" את מחנות הקיץ למאות חניכיה.
במהלך הטיול, לפי בקשת המארגנים והמטיילים, הרציתי על יהדות בולגריה, קורותיה, אופייה והתנועה הציונית בארץ זאת. במרכז ההתעניינות הייתה תקופת מלחמת העולם השנייה, פרשת סבלה והצלתה של יהדות בולגריה מחד, והשמדתם של יהודי תרקיה, מקדוניה והעיר פירוט (סרביה) מאידך. דאגנו לבקר ולהניח פרחים לרגלי "אנדרטת השופר" וליד לוח ההוקרה לדימיטר פשב, אקזרך סטפאן ומטרופוליט קיריל, ליד בית הכנסת בפלובדיב וכן ליד לוח הזיכרון ליהודי תרקיה, מקדוניה ופירוט, ליד הפרלמנט בסופיה.
בבית הכנסת המרשים בסופיה הבלטנו את תרומתה של "קרן דורון" בניהולו של עו"ד מרדכי מבורך, לשיפוץ ושחזור בית הכנסת, שהוכרז כאתר התרבות הלאומית של בולגריה.
70 מטיילים ותיקים מעמק חפר נהנו מנופים מרהיבים, מיחס חם ואוהד של המארחים וגם ציינו, שלראשונה הכירו את סיפורה של יהדות בולגריה.

כתבו: עפרה ושלמה שאלתיאל

עבור לתוכן העמוד