מוזיאון אושוויץ קבל מסמכים על הצלת יהודי בולגריה

28/01/2010

יושבת הראש של הפרלמנט הבולגרי, הגב' צצקה צשבה הגישה במתנה למוזיאון אושוויץ (הנמצא במחנה ההשמדה) 17 מסמכים הקשורים להצלת יהודי בולגריה במשך מלחמת העולם השניה.

המסמכים נמסרו ביום רביעי בזמן הטקסים לציון 65 שנה לשחרור מחנה המוות הנאצי אושוויץ-בירקנאו. בטקסים היו נוכחים 150 ניצולים מהמחנות ופוליטיקאים ממרבית מדינות העולם.  מנהל המוזיאון, פיוטר סיווינסקי הדגיש שהצלת יהודי בולגריה היתה האור היחידי במנהרה החשוכה של מלחמת העולם השניה.

סיווינסקי הדגיש "נציגים של יותר מ35 מדינות לוקחים חלק בטקסים אלה אבל אין אף מדינה שיכולה להיות כל כך גאה כבולגריה.  בולגריה אמרה לא להגליה ופעולה נאצלת זו של בולגריה חייבת להזכר לעד."

בין המסמכים שהוגשו למוזיאון אושוויץ ישנו העתק מכתב מה-17 במרץ 1943, החתום על ידי סגן יו"ר הפרלמנט הבולגרי דאז, דימיטר פשב, ו-43 חברי פרלמנט מהקואליציה השלטת. המכתב שנשלח אל ראש הממשלה, בוגדן פילוב, מביע התנגדות למשלוח יהודיי בולגריה למחנות ההשמדה. 

(לפעולה של פשב נודע תפקיד מרכזי בהצלת יהודי בולגריה. בזכות פעולתו האמיצה של פשב שהתייצב בגלוי מול המלך וממשלתו וסיכן בכך את מעמדו וחייו, הוא זכה מ"יד ושם" לתואר חסיד אומות העולם. הערת המערכת)

המקור של כל 17 המסמכים נשמרים בגנזך המרכזי הבולגרי.

 המאמר תורגם מידיעה שהופיעה היום, 28 בינואר, בעיתון הנשלח באינטרנט - Sofia News Agency. מערכת האתר הוסיפה הבהרות שלא היו בידיעה המקורית.

 

עבור לתוכן העמוד