אחרי 61 שנה נמצא קברו של חייל יליד בולגריה שנפל במלחמת השחרור

3/11/2009

בעיתון "ידיעות אחרונות" פורסמה ב-26 באוקטובר 2009 כתבה מאת ישראל מושקוביץ וגואל בנו בה הם מגוללים את ספור משפחת סטרומצה שמוצאה מבולגריה.

 

במשפחה זו היו 2 בנים – אליהו ויוסף. אליהו עלה לארץ ב-1945 והצטרף לקבוץ הזורע והתגיס לפלמ"ח. ב-15 במאי 1948, במהלך הקרב על מלכיה, נהרג אליהו ומאז החל עבור המשפחה ספור חלם.

אליהו נהרג כשהגיש עזרה לפצוע. הוא הוכרז כנעדר משום שגופתו לא אותרה. נטען שלא היה למי להודיע על מותו מכיון שהיה חייל בודד. הוריו קיבלו את הידיעה על מותו מקרובי משפחה שהיו בארץ, שקראו על מותו ברשימת נפגעים שהופיעה בעיתון.

כשבועיים לאחר אותו קרב כבש גדוד של הפלמ"ח את מלכיה. חיילי הגדוד ניסו לאסוף את גופות החללים מהקרב הקודם, אך מצאו שהאויב אסף את הגופות וקבר אותם בשני קברי אחים. מכיון שלא היו מומחים בזהוי גופות, השאירו אנשי הגדוד את קברי האחים כמות שהם, רק עם סימון.

בנובמבר 1948 הגיעו חלק מהורי החללים - חברי הכשרת מעוז חיים למלכיה ואספו את שרידי ילדיהם, או לפחות את מה שחשבו שהם השרידים והוחלט לקבור אותם במעוז חיים. בעת הקבורה צוינו על קבר האחים שמות עשרה חללים אותם הכירו ויתר החללים, כולל אליהו, הוכרזו כחללים שמקום קבורתם לא נודע.

כשהורי אליהו הגיעו לארץ הם עשו כל שביכולתם כדי למצוא את קברו של אליהו אך לשוא. ועדה שהוקמה בצה"ל הגיעה למסקנה שמספר החיילים שנקברו בקברי האחים גבוה יותר מהעשרה ששמותיהם צוינו. אחרי בדיקות נוספות נמצא שגם אליהו ועוד 5 חיילים קבורים בקבר האחים במעוז חיים ואז הוסיפו גם את שמותיהם על הקבר.

אחיו של אליהו, יוסף, היה נרגש מאד ממציאת קברו של אחיו, אך הצטער על כך שהוריו לא זכו לראות את קבר בנם.

ביום שלישי, ה-3 בנובמבר התקיים טקס גילוי המצבות של ששת החללים, כולל אליהו סטרומצה. יו"ר איחוד עולי בולגריה, מר אברהם יום-טוב, נראה בתמונה מניח זר על הקבר בשם האיחוד.

עבור לתוכן העמוד