תרומת הכנסייה הבולגרית הפרבוסלאבית להצלת יהודי בולגריה

2/11/2009

הרבה מאד דובר על תרומת הכנסייה הפרבוסלאבית הבולגרית להצלת יהודי בולגריה.  הפעם אנו מביאים חומר בנושא זה לקוראי הבולגרית:

1.  במדור "תקופת מלחמת העולם השנייה" בשפה הבולגרית אני מביאים תקציר הרצאה של ד"ר שלמה שאלתיאל, חוקר תולדות יהודי בולגריה, אותה נשא בסיפוזיון שנערך בספטמבר השנה (2009) באוניברסיטת סופיה. נושא הסימפוזיון: פעולות הכנסייה בתקופת המשטר הפשיסטי פרו-נאצי ששרר בבולגריה בשנים 1939-44. לקריאת תקציר ההרצאה בבולגרית לחץ כאן.

2.  במדור "סיפורים אישיים" בשפה הבולגרית אנו מביאים את סיפורה האישי של בטי אלפסה לבית יולזרי, ילידת בולגריה המתגוררת בחולון.  בסיפור כולל ידידות הדוקה שנרקמה בין הוריה - יוסף ופאני יולזרי (ז"ל) לבין קיריל, המטרופוליט של סופיה בתקופת המלחמה, שעמד בתקופה מאוחרת יותר בראש הכנסייה הבולגרית ונשא את התואר פטריארך. הסיפור כולל רשמים של ידידות שהחלה בתקופת המלחמה בבולגריה, נמשכה לאחר עליית משפחת יולזרי לישראל. הפטריארך הפגין את ידידותו לעם היהודי ולמדינת ישראל בביקורו הרשמי בארץ.  הסיפור כולל מכתבים אישיים בכתב ידו של קיריל, תיאור חי של אירוח שנערך לכבודו בביתה של משפחת יולזרי בבולגריה ועוד.  לקריאת סיפורה של בטי אלפסה בבולגרית לחץ כאן.

 

עבור לתוכן העמוד