75 שנה למותם הטראגי של 10 יהודי בולגריה שנעצרו ע"י הפשיסטים

24/09/2019
75 שנה למותם  הטראגי של 10 יהודי בולגריה  שנעצרו ע"י הפשיסטים (הגדל)

באדיבות העיתון של יהודי בולגריה "אברייסקי ווסטי" נספר על אחד האסונות הקשים שפקדו את יהדות בולגריה בתקופת  השלטון הפשיסטי בימי מלה"ע השנייה. אסון שהתרחש 3 חודשים בלבד לפני כיבוש בולגריה ע"י צבאות ברית המועצות שסימן את סוף הרדיפות האנטישמיות ושחרור יהודי בולגריה.

 

ב-10 ביוני 1944 הועברו 112 עצירים יהודים, אזרחי בולגריה - גברים, נשים וילדים למחנה מעצר ליד העיר פלבן (Pleven), שם המקום קָיילָאקָה (Kailuka). המעצרים בוצעו ע"י המשטרה וביוזמתה, בלי צווי מעצר של בית משפט. העצורים שוכנו בשני צריפי עץ שנבנו במיוחד למטרת המעצרים. כל 112 העצורים שוכנו באחד הצריפים והצריף השני שימש לצרכי מינהלה של שומרי המחנה. לעצורים ניתנו מיטות של קומותיים לאורך קירות הצריף. בעדות כתובה של העציר היחידי שעדיין בחיים - אליהו קלדרון, שניתנה לעיתון היהודי "אברייסקי ווסטי", לצריף היתה דלת אחד בלבד שהיתה צרה מדי, באופן שלא איפשרה מעבר חופשי של שני אנשים זה לצד זה. נוסף לכך, בחלק הפנימי של הצריף היה מן מסדרון קצר וצר שהוביל אל הדלת. בצריף לא היתה תאורה ולעצירים חולקו נרות. העצורים הורשו לשהות במשך היום בחצר הצמודה לצריף. הם לא הוצאו מחוץ למחנה המעצר הקטן ופרט לעזרה בבניית הצריפים, לא הוטלה עליהם עבודה. בשעה 10 בלילה נערכה בדיקת נוכחות. אחרי הבדיקה נאסרה היציאה מהצריף ולשומרים ניתנה פקודה לירות בכל מי שינסה לצאת ממנו. בתוך הצריף היו שני דליים בהם השתמשו העצירים בלילה לעשיית צרכיהם. 

 
בליל ה-11 ביולי 1944, בשעה 2 בבוקר, מספר מוסר העדות - אליהו קלדרון, ששהה במחנה המעצר עם הוריו, שהעירו אותו בצעקות:  "אליהו, קום מהר ונברח כי הצריף בוער!". כל העצורים  קמו בבהלה וניסו לברוח על נפשם. בדוחק שנוצר ליד הדלת הצרה לא כולם הצליחו לצאת בזמן. צריף העץ נשרף עד היסוד ובתום השריפה לא נותר ממנו דבר. 10 עצורים ניספו באסון והיו גם פצועים רבים. עד כאן העובדות שאין עליהן מחלוקת.

לגבי נסיבות לפריצת הדליקה קיימות בידינו שתי גירסאות שאינן שונות בהרבה:
לפי גירסה שנמסרה בראיון של סבטלנה אבדלה עם דוד גרסייה, שפורסם ב"אברייסקי ווסטי", טען זה ש"הפשיסטים שפכו בנזין על הצריף והציתו אותו". 
הגירסה השנייה היא של אליהו קלדרון - העציר האחרון שנותר בחיים באסון. טוען אליהו שגירסת דוד גרסייה היא שיקרית, אך גם בתיאורו להתפשטות השריפה יש רמזים ברורים שהיא נגרמה ע"י יד אדם. על פי תיאורו, הלהבות שאפפו את חלקו החיצוני של הצריף היו הרבה יותר חזקות מהלהבות בתוך הצריף. רמז לכך שהשריפה התחילה מבחוץ, בניגוד לטענת השלטונות שכביכול השריפה נגרמה ע"י נר בוער בצריף. מוסיף אליהו קלדרון: "אף כי אין לי הוכחות ... וכו' " - רמז ברור לכך שגם דעתו (שאין לו הוכחות לגביה) הינה, שהשריפה נגרמה מבחוץ ע"י יד זדונית. 
 
שמות עשרת העצירים שניספו בשריפה (ראו תמונותיהם בתמונה המצורפת) הם: ברטה קמחי ז"ל, מנחם אשכנזי ז"ל, ויטה לוי ז"ל, יצחק מושונוב ז"ל, סאמי פוליקאר ז"ל, ליאון אשכנזי ז"ל, ארנה מָטְבֶאֶבָה  ז"ל,  מרדכי בכר ז"ל, וישראל בנבניסטי ז"ל. 
יהי זכרם ברוך! 

 

קליק על התמונה המצורפת  תעלה את גירסתו המלאה של אליהו קלדרון כפי שפורסמה בבולגרית ב"אברייסקי ווסטי".

עבור לתוכן העמוד