אנדרטה להצלת יהודי בולגריה ביפו!

2/12/2017
אנדרטה להצלת יהודי בולגריה ביפו!

לפני שנה וחצי כמעט - ביולי 2016, דיווחנו כאן על הצבת אנדרטה להצלת יהודי בולגריה בלב לבה של סופיה - ליד הפרלמנט וכנסיית אלכסנדר נבסקי הגדולה, מסמליה הבולטים של הבירה. לטקס חנוכת האנדרטה הגיעה משלחת גדולה מישראל המורכבת מנציגי הארגונים של יהודי בולגריה בישראל. גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הגיע לטקס. בתמונה - נשיאי שתי המדינות, ראובן ריבלין ורוסן פלבנלייב, שנשאו נאומים והניחו זרים לרגלי האנדרטה.
 

לפי התכנון, אנדרטה זהה בדיוק תוצב בישראל. המקום שנבחר להצבת האנדרטה הוא יפו - המקום ששימש ביתם של מרבית יהודי בולגריה שעלו בעליה הגדולה לאחר הקמת המדינה.  כרגע קיים ויכוח לגבי מקום שבו תוצב האנדרטה. עירית ת"א עומדת על כך שהאנדרטה תוצב סמוך לאיצטדיון בלומפילד. לטענות שהמקום אינו ראוי עונה העיריה שכל הסביבה עומדת לפני פיתוח רציני ואין לשפוט את המקום לפי מצבו הנוכחי.  מנגד עומדת דרישה להציב את האנדרטה בטיילת הים של יפו העתיקה, צפונית לנמל.

התאריך המדויק להצבת האנדרטה לא נקבע עדיין (האנדרטה יוצרה בבולגריה ונכון לראשית דצמבר 2017 היא עדיין לא הובאה לארץ). מקווים שהאנדרטה תובא בקרוב כדי שהטקס יתקיים על פי המתוכנן באביב 2018 בנוכחות מנהיגי שתי המדינות. 

עבור לתוכן העמוד