חנוכת אנדרטה בסופיה להצלת יהודי בולגריה

18/07/2016
חנוכת אנדרטה בסופיה להצלת יהודי בולגריה (הגדל)

בסוף יוני הודענו על חנוכת אנדרטה לציון הצלת יהודי בולגריה, העומדת להתקיים ב-7 ביולי השנה. ואכן, האנדרטה נחנכה במועד המתוכנן, בהשתתפות נשיא מדינת ישראל - מר ראובן (רובי) ריבהלין, בהשתתפות משלחת נציגים של יהודי בולגריה בישראל.
על הצבת האנדרטה בלב בירת בולגריה, סופיה, באחד המקומות היפים ביותר בעיר, התקבלה החלטה משותפת של ממשלות ישראל ובולגריה.  ההחלטה היא על הצבת שתי אנדרטות זהות - אחת בבירת בולגריה והשניה - בישראל. החודש נחנכה האנדרטה בסופיה. בעתיד הקרוב תוצב האנדרטה התאומה בתל-אביב. המועד והמקום עדיין לא נקבעו. בחירת הפסל שיצב את האנדרטה נעשתה בעקבות מכרז שנערך בבולגריה, בו השתתף נציג ישראלי - האדריכל יצחק ליפובצקי. הדרישות היו לפסל אבסטרקטי, המסמל את מעשה ההצלה.  למתבונן מקרוב בפסל העשוי ברונזה, יבחין בדמות אנושית גדולה, המסמלת את העם הבולגרי. הדמות הגדולה מחבקת דמות קטנה יותר, המסמלת את המיעוט היהודי שחי בבולגריה. בבסיס הפסל  - מעט מוצנע אפשר להבחין במגן דוד.
המארח בטקס חנוכת האנדרטה היה נשיא בולגריה, רוסן פךבנליאב.  בצד הבולגרי נוכחו גם ראשת הפרלמנט, גב', צצקה צצבה, וראשת עיר הבירה, הגב' יורדנקה פנדוקובה.  כן נוכחו בטקס ראשי  ארגון "שלום" הארגון הייצוגי של יהודי בולגריה החיים בה היום.

בהמשך מצגת תמונות מהטקס.
כמו-כן, לקוראי הבולגרית, דברי ם ברדיו סופיה שנשא ההיסטוריון ד"ר שלמה שאלתיאל - יליד סופיה וחבר המשלחת הישראלית.

  מצגת תמונות מטקס חנוכת האנדרטה
  תכתיב דברי ד"ר שלמה שאלתיאל ברדיו סופיה
עבור לתוכן העמוד