מכתב הזדהות עם ישראל מידידינו בבולגריה

20/07/2014

בשעה שבנינו נלחמים בקו החזית בטרור הרצחני של חמס, והדיפלומטיה הישראלית מנסה בכל דרך ומשקיעה כל מאמץ כדי שדעת הקהל העולמית לא תפנה לנו עורף, ישנם בעלי מצפון שמיוזמתם החופשית מביעים תמיכה בישראל. כאלה הם ידידינו בבולגריה, בראשם ארגון "אקדמאים למען ישראל" (כן, ישנם כאלה...) שבראשו הדוצנטית ליובקה טאנצ'בה (Liubka Tancheva). גב' טאנצ'בה לא הסתפקה בהזדהות חבריה עם העם בישראל בשעתנו הקשה, אלא אף גייסה תמיכת גופים נוספים המפורטים בסוף מכתבה.
רצ"ב תרגום המכתב לעברית, באדיבותו של חברנו - איזי מאיר:

מאת: אקדמאים ידידי ישראל בבולגריה - אפ"י, סופיה

אל:   האגודה לידידות ישראל-בולגריה, ישראל

18 ביולי 2014

 

בני ארצנו וידידינו היקרים,

בתאריך 18 ביולי 2014 מלאו שנתיים לפיגוע בְּבּוּרגָאס, שבו נפגעו אזרחים ישראליים ובולגריים. האירוע הטראגי הפך אותנו לשותפי גורל עם כל הקורבנות של הטרור. באמצעות ההתנגשות האישית בארצנו-אנו, הבנו שהטרור אינו בעיה של ישראל בלבד, אלא מהווה איום על הביטחון האזורי והעולמי.

בימים אלה, באמצעות העיתונות, אנו עוקבים בדאגה אחר המאורעות בישראל. אין זו הפעם הראשונה שלעבר ישראל נורים מאות טילים מכוונים אל ישובים שלווים לזריעת אימה בקרב אוכלוסיה אזרחית שלווה, על ידי הנהגת ארגון הטרור חמאס. אנו מביטים באימה ונוכחים שמטרת חמאס היא לגרום לכמה שיותר קורבנות, אפילו בקרב האוכלוסייה האזרחית שלה עצמה, שלהגנתה אין היא דואגת כלל.

אנו משתתפים בצער מיליוני האזרחים במקלטים, מצרים על הקורבנות בנפש, הפצועים, על הנזקים העצומים ועל האנשים מוכי ההלם.

לדאבוננו, במישור העולמי, נגיף האנטישמיות ושנאת הזרים ממשיך לזהם את המוחות גם היום, במיוחד על ידי עיוות האמת באמצעי התקשורת ואפילו מעל בימת האומות המאוחדות. מאמרי עיתונות כאלה, מלאים בדברי בלע וסיסמאות אנטישמיות בלתי מוסווית, הופיעו גם בבולגריה בהתבטאויות הפומביות בעיתונות של הארגון ''אָטָאקָה''.

אגודת האקדמאים ידידי ישראל – אפ"י (API או בקירילית АПИ), מסתייגת מהתבטאויות אלה. אנו מקווים שעמדת ארצנו תמשיך להיצמד לעמדותיה ההיסטוריות ולזהותה הלאומית, הקשורים קשר הדוק לערכים היהודיים-נוצריים, המעוגנים בפסיכולוגיה העממית והחוקה שלנו. כעם, יש לנו יחסי גומלין הדוקים של ידידות וערכים רוחניים משותפים עם העם היהודי, במשך ההיסטוריה שלנו בת אלפי השנים, כאשר נקודת השיא שלה לפני 70 שנה, הייתה הצלתה של כל הקהילה היהודית בבולגריה.

כחלק מקהילת האינטלקטואלים הבולגריים, אגודת האקדמאים ידידי ישראל "אפי" מגנה ומוקיעה את הפנאטיות הפרימיטיבית ושנאת האחר, את הטרור והקיצוניות האסלאמית, הן בקרב חוגי המדענים והאקדמאים בציבוריות שלנו והן בקנה המידה העולמי. בתור מדענים וחוקרים, אחדים מביננו פועלים, בשיתוף פעולה עם עמיתים ישראלים, במיזמים שונים, מבקרים בישראל ויש להם שם ידידים.
אנו מודעים באופן חלקי בלבד למתח הנפשי היומיומי, ההקרבה והפחד שבתוכם חיים אזרחי ישראל. תגובתנו הטבעית - עם הלב ועם הראש, היא השתתפותנו הכנה בצער על אי הודאות והמתח הגובר השוררים בארצכם.  באופן מיוחד אנו מזדהים עם האנשים הרגילים אשר משנים רבות חיים בחוסר ביטחון וסופגים מתקפות יומיומיות.

ברגע קריטי שכזה, רצונה של "אפי" הוא לחפש תמיכה חברתית רחבה יותר לעמדתה בבולגריה, על ידי ארגוני שותפות אחרים -  אל ממשלתיים ומקצועיים, אשר יתייצבו בעמדה סולידרית עם העם בישראל בימים קשים אלה. עד לרגע זה, אלה הם :

קרן ''ידידי בולגריה'' (פרופסור ד''ר דֶצ'קוֹ סווִילֶנוֹב )
אגודת ''אירופה 2011'' (יו''ר הגב' פיליפָּה קָאמֶנוֹבָה )
אגודת ''עתיד טוב ותקווה'' (יו''ר גָבּרִיאֶלָה חָאזָארבָּאסָאָנוֹבָה)
איגוד העיתונאים הבולגריים (המועדון ''כריִסטִיאָנסקִי ז'וּרנָאלִיסט - יו''ר רֶנִי סטוֹייַאנוֹבָה)
ההתאחדות הרפואית הנוצרית הבולגרית ( יו''ר ד''ר קִירִיל סווִילֶנוֹב)
רשת בינלאומית נוצרית וחברתית לתפילה, ''ידידים'' (יו''ר לָאצֶ'זָרָה יוֹסִיפוֹבָה)
המרכז הנוצרי בסופיה (מנהיג רוחני אִיווָן חָאזָארבָּאסָאנוֹב)
הכנסייה האקומנית הכלל עולמית של ישוע (בישוף כרִיסטוֹ פִּיסָארוֹב)

אנו לא חדלים להתפלל עבורכם ורצוננו להיות מועילים לכם במה שרק אפשרי .

בברכה,
דוֹצֶנט לִיוּבּקָה טָאנצֶ'בָה, יו''ר אפ"י 


אפ"י, אקדמאים ידידי ישראל, זו יוזמה של מדענים, מרצים, חוקרים, דוקטורנטים וסטודנטים בקרב החוגים האקדמיים והאוניברסיטאיים בבולגריה, וכן אינטלקטואלים בתחומים מקצועיים שונים, חלקם הפועל במיזמים משותפים עם האקדמיה הישראלית למדעים. האגודה הוקמה ב-2004 ומטרתה לכונן קשרים, ידידות ויוזמות משותפות בין שתי המדינות.

רצ"ב המקור בשפה הבולגרית.

עבור לתוכן העמוד