בולגריה ארץ האסונות

3/10/2014
בולגריה ארץ האסונות (הגדל)

בולגריה ארץ האסונות

Черен ден за Горни Лом

ביום רביעי בלילה, ה-1 באוקטובר ש.ז., הופסקו החדשות בכל ערוצי הטלוויזיה הבולגרית כדי להודיע על פיצוץ גדול במפעל לייצור חומרי נפץ, ליד הכפר גורני לום. הכפר הזה נמצא בצפון מערב בולגריה, לא רחוק מוידין ובלוגרדצ'יק. המשטרה הודיעה מיד שאי אפשר להכנס למקום במשך 24 שעות, מחשש לפיצוצי משנה נוספים. החדשות הראשונות היו על 3 נשים פצועות שהגיעו בכוחות עצמן לבית חולים – הן היו במרחק קילומטר מאזור הפיצוץ. הכפר לא ניזוק כלל אבל כמעט בכל בית היו נפגעים. בראיונות חזרו ואמרו הרבה מאנשי המקום שזה כנראה עונש משמים...

נודע ששני בנינים במפעל שוממים לגמרי ואין כל סימן חיים בסביבתם. חוששים לחייהם של העובדים שהיו אמורים להיות במקום. הרבה יותר מאוחר הגיעו החדשות על 15 הרוגים – 12 גברים ו3 נשים, כשנודע גם שהיו אלה פועלים ו-3 אנשי מנהלה, כנראה כולל בנו של בעלי המפעל.

התמונות בטלוויזיה היו מזעזעות – לראות קרובי משפחה של אנשים שעבדו במפעל מלאי חששות וגם את הקרובים המיואשים הכמעט בטוחים על הגורל המר של קרוביהם.

ההיסטוריה של המפעל הזה – מידג'ור שמו – היתה מלאת בעיות. בשנת 2010 היה גם פיצוץ במקום אבל לא בעוצמה כזאת. לפני כ-10 ימים היתה ביקורת שם ונודע שנמצאו שגיאות באיחסון ובתהליכים אחרים של העבודה. כנראה העבודה במקום כללה פירוק מוקשים מיובאים מיוון והיו שמועות שהיו תקלות בטיפול במוקשים, כולל ידיעה על פועל שהכה מוקש בפטיש.... נודע שהעובדים שם לא היו מיומנים, אלא פועלים שחורים שנאלצו לקחת כל עבודה וזאת היתה בתשלום של 250 לבה לחודש (שווה ערך ל-125 יורו). היו דבורים של אי ציות לחוקי העבודה באזור כולו, בראיון לטלוויזיה, הצהיר מנהיג מפלגת גרב, בויקו בוריסוב, שהם מפסיקים את תעמולת הבחירות שלהם (בחירות ב-5 באוקטובר) ונראה שכל המפלגות הצטרפו ליוזמה הזאת.

היום נודעו הנזקים הנוראיים שם, אחרי שפורסמו תמונות שצולמו ממטוס ללא טייס והיום, ה-3 באוקטובר הוכרז כיום אבל לאומי בבולגריה.

לפי מספר גורמים נרמז שהיו תקלות בטיפול בחומרי הנפץ, שגיאה של מישהו שטרם זוהה. נמסר שכל מה שנשאר במקום מ-15 ההרוגים היו רק נעל, חלק של עור ורגל...

בבולגריה כל הקיץ שחלף עמד תחת סימן גשמי זעף ושיטפונות שגרמו לאובדן חיים ורכוש. עוד לפני האסון במיזיה שלא רחוקה כל כך מגורני לום היו שיטפונות באזור בורגס ובדובריץ'. במקרה של מיזיה, שם נהרגו כ-10 איש והרבה בתים קרסו מעומס הרטיבות, ישראל נרתמה לעזרת התושבים, ושגריר ישראל בבולגריה, מר שאול קמיסה-רז היה פעיל בהושטת העזרה לתושבים.

לצערנו כל האסונות הללו מביאים למסקנה שבבולגריה יש הזנחה בכל תהליכי השימור והניקיון במדינה. הנהרות עלו על גדותיהן מכיון שהיה סחף גדול בכולן וזה סתם את המהלך הרגיל של המים בהן. הסכרים לא טופלו כיאות, הרבה קירות שם היו מפוצצים וקרסו תחת עומס המים הנוספים.

מי יודע, אולי הרבה אסונות היו נמנעים אילו התחזוקה בבולגריה היתה כתיקנה...

עבור לתוכן העמוד