ארכיון יהודי בולגריה

10/04/2016
ארכיון יהודי בולגריה

ארכיון יהודי בולגריה

ארכיון יהודי בולגריה הוא חלק מ"הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי". הארכיון הוקם לפני שנים רבות ע"י הממשלה, הסוכנות היהודית, האוניברסיטה העברית, אונ. בר-אילן, אונ. ת"א, החברה ההיסטורית הישראלית והאקדמיה הלאומית למדעים. הארכיון נמצא בירושלים, ליד קמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם.

בארכיון נאסף חומר ארכיוני על יהדות בולגריה. החומר הארכיוני נתרם לארכיון ע"י יוצאי בולגריה מדור ראשון או שני, שברשותם חומר ארכיוני שהם מוכנים להעביר למשמרת עולם לארכיון יהודי בולגריה. לעומת הארכיונים של יתר הקהילות, ארכיון יהודי בולגריה חדש יחסית. במשך 12 שנות קיומו נאספו בארכיון עשרות אלפי מסמכים, תעודות, ספרים, קלטות וחפצים השייכים למסורת ומורשת יהודי בולגריה.  בקרוב מאד יאוחד הארכיון עם הספריה הלאומית בירושלים. היום נבנה בירושלים בנין חדש לספריה הלאומית. הבנין החדש נמצא מול הכנסת, סמוך למשרד האוצר. עם השלמתו, יעבור אליו (נוסף לספריה הלאומית עצמה) ארכיון העם היהודי, כולל ארכיון יהודי בולגריה. החומר יעמוד לרשות חוקרים וכל מבקרי הספריה הלאומית.  

במכתב הערכה שנשלח ע"י מנהל הארכיון המרכזי, למנהל הקודם של הארכיון הבולגרי ומייסדו, ד"ר צבי קרן ז"ל, נאמר בין היתר: "הארכיון הבולגרי הוא אחד האוספים הדינמיים, הנמצאים בצמיחה מתמדת".  מנהל הארכיון הנוכחי שנכנס לתפקידו לאחר מותו של צבי קרן הוא ד"ר אלברט לוי (בתמונה).  ד"ר לוי ממלא את התפקיד מזה שנתיים והארכיון ממשיך במלאכת איסוף חומר ארכיוני במלוא התנופה. 

אנו פונים לכל בני קהילת יהודי בולגריה שעדיין מחזיקים ברשותם מסמכים, תמונות, ספרים וכל חפץ שמרחפת עליו סכנת כלייה, להתקשר אלינו באמצעות מדור "צור קשר", או ישירות לד"ר אלברט לוי בטלפון 052-2724882 כדי שהחומרים הארכיוניים שנמצאים עדיין בידיכם יישמרו. ידוע מניסיונם של אחרים, שלעתים קרובות יורשינו זורקים לזבל חומרים ארכיוניים שבעיניהם נראים חסרי ערך. לכן חברים יקרים, הצילו שעה אחת קודם, לפני שייזרק לזבל ע"י הבאים אחרינו, את כל מה שניתן להציל עדיין, למען שמירת מורשתנו עבור הדורות הבאים!

 

 

 

עבור לתוכן העמוד