הארכיון המרכזי של יהודי בולגריה

11/04/2013
הגדל

הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי נמצא בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית בירושלים. הגופים הבאים שותפים בניהול הארכיון: ממשלת ישראל, החברה ההיסטורית הישראלית, הסוכנות היהודית, האקדמיה הלאומית למדעים, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת ת"א ואוניברסיטת בר-אילן. הארכיון קיים מזה 70 שנה. בארכיון קיים מדור נפרד לכל אחת מקהילות העם היהודי. מבין כל הקהילות, ארכיון יהודי בולגריה הוא בין הצעירים ביותר - הוא הוקם בשנת 2004. מאז ועד היום הוא מנוהל ע"י ד"ר צבי קרן, יליד בולגריה, חבר קיבוץ כפר מנחם. כל אדם וכל חוקר המתעניין בתולדות יהודי בולגריה ומורשתם, יכול (בתאום עם ד"ר קרן) לבקר בארכיון ולעיין באוספיו.
מנהל הארכיון המרכזי, יוחאי בן-גדליה, מצא לנכון לכתוב לעמותת סלבדור לשימור מורשת יהודי בולגריה, על הישגי הארכיון הבולגרי ב-9 שנות קיומו. בין היתר, אומר מר בן-גדליה שהארכיון הבולגרי הוא "אחד האוספים הדינמיים הנמצא בצמיחה מתמדת".
כדי לקרוא את המכתב בגודל טבעי, יש לעשות עליו קליק.
דרך המכתב קיבלנו אישור "מפי הסוס" על הניהול הטוב של ארכיון יהודי בולגריה. ועל האכסניה שבה הוא נמצא - לא נרחיב את הדיבור מעבר לנאמר. בהזדמנות זו אנו מזכירים לגולשינו את האחריות שחלה על כולנו לתת לארכיון יהודי בולגריה מסמכים, תעודות, קלטות, ספרים וכל חפץ ששייך למסורת שלנו, כדי שיישמרו לדורות הבאים. יש לספר לקרובים שיש ברשותם מסמכים ומתלבטים מה לעשות בהם על הדרך הנכונה שיש לנהוג בהם - מסירתם לארכיון יהודי בולגריה. יש לתאם את המסירה עם ד"ר צבי קרן לפי הפרטים: טל' 08-8508540, 052-3808822 אימייל: zvi1keren@gmail.com .
ד"ר קרן השוהה כרגע בחו"ל יחזור לארץ בתחילת יולי. 

עבור לתוכן העמוד