מרדכי מבורך איננו עוד אתנו

6/10/2011

מרדכי מבורך

 

בצער רב אני חייבת להודיע כאן על הסתלקותו מאתנו של חברנו היקר, מרדכי מבורך. זהו חבר שהלך אתנו הרבה שנים, הכרתיו כשנשאתי לבעלי, שהיה חבר שלו עוד מבולגריה, מאז הקמת השומר הצעיר מחדש, אחרי מלחמת העולם השניה. מרדכי היה בין באי ביתנו בסופיה ואבי הכירו מקרוב וידע את פועלו מההתחלה. חבר יקר שגמר לסבול ועבר לעולם שכולו טוב....

 

מרדכי (מרסל) מבורך היה בין המעטים שהקדישו את עצמם לטובת הכלל, להקמת התנועה הציונית בין בני הנוער בבולגריה אחרי מלחמת העולם השניה. הוא הנהיג את תנועת השומר הצעיר, היה חבר ההנהגה הראשית והוביל את הקבוצה לעליה לארץ והתיישבות בקיבוץ יד מרדכי. אחרי שנים בקיבוץ הוא עזבו עם משפחתו - אביבה רעיתו וילדיו יגאל ואורנה. עברו עליו הרבה תהפוכות וחתחתים, ממורה בקרית טבעון, דרך שליחות מטעם הסוכנות היהודית באיטליה, מנכ"ל המחלקה לעניני ספרדים בסוכנות, לימודי משפטים, ואף מנכ"ל קרן דורון - קרן שתמכה במוסדות לתרבות ורווחה בארץ. הוא היה בין התורמים הגדולים לשיפוץ בית הכנסת בסופיה והיה פעיל מאד בקרב קהילת יהודי בולגריה בארץ, חבר בהנהלות של כל המוסדות שהעליה הזאת הקימה בישראל. מרדכי היה חבר הנהלת איחוד עולי בולגריה במשך שנים ארוכות ואף אחרי שלא היה עוד בהנהלה, תרם מהידע הרב שלו במשפטים ומנסיונו, לאיחוד. עם כל העשיה הציונית הרבה שלו, לא שכח מרדכי אפילו לרגע את חבריו מהתנועה, אתם התרועע לעתים קרובות ולא נכנע לחוליים שתקפו אותו עם השנים.

 

הוא נאלץ לנטוש את העשיה בגלל בעיות הבריאות שפקדו אותו וסבלו היה רב, ונמשך זמן די ארוך. אנו שהכרנו אותו מקרוב כאבנו את כאביו יחד עם אביבה והמשפחה המורחבת.

מרדכי יחסר לנו מאד מאד ולא רק לעולי בולגריה בארץ, אלא לכל הצבוריות הישראלית.

 

תנחומים כנים לכל המשפחה של מרדכי ובמיוחד לאביבה.

 

מרדכי, אנו לא נשכח ולא יהיה במה להתנחם ולמלא את מקומך בלבבותינו!

 

בטי ליאון, המערכת

 

 

 

  רצ"ב דברי הספד שנשא שלמה שאלתיאל בעת הלוויה
עבור לתוכן העמוד