ביקור ראש ממשלת בולגריה בישראל

15/01/2010

   "ישראל הוא פרטנר אסטרטגי ממדרגה ראשונה לבולגריה בהרבה תחומים", אמר ראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב, לאחר פגישתו עם עמיתו בנימין נתניהו. שניהם נפגשו במסגרת ביקורו של בוריסוב בארץ בתחילת השבוע. יחד עם כך הוסיף בוריסוב: "הקשרים עם ישראל לא באים על חשבון קשרינו עם מדינת אחרות" והוכחה לכך הן הפגישות שהיו למשלחת הבולגרית עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ועם מספר חברים נוספים בממשלה הפלסטינית.


   הביקור של בויקו בוריסוב הוא הביקור הראשון של ראש ממשלת בולגריה בישראל מאז 18 שנים וצפוי להביא לביקור של בנימין נתניהו בבולגריה עוד בקיץ הקרוב. ראש הממשלה היה גם הנציג הרשמי הראשון של ישראל שביקר בבולגריה לפני שחזור היחסים הדיפלומטיים ב-1990. באותה שנה, בתור שר חוץ בממשלתו של יצחק שמיר הוא ביקר בסופיה במטרה לנהל את המשא ומתן לשחזור היחסים וההסכם לכך נחתם חודשים ספורים לאחר ביקורו.


   ביקורה של משלחת הבולגרית המשיכה יומיים והתחומים העיקריים בהם התמקדו השיחות בין שני הצדדים היו הכלכלה, הביטחון והתעשייה הצבאית והתיירות.


   שר הכלכלה והתיירות הבולגרי, טראיצ'ו טראיקוב, נפגש עם עמיתיו, שר התמ"ת עוזי לנדאו ושר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, במטרה להרחיב את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בתחומים הללו. בפגישות השר לנדאו הציג את ההישגים הישראלים בשימוש מקורות אנרגיה אלטרנטיביים. בולגריה הביאה את התעניינותה גם בביצוע פרויקטים משותפים במסגרת התכנית "אנרגיה חכמה - אירופה", בה ישראל אמורה להתחיל להשתתף מהשנה הנוכחית.


   אחד הנושאים שהועלו בשיחות עם השר מיסז'ניקוב הייתה האפשרות למשיכת מספר גדול יותר של תיירים ישראלים ליעדים בבולגריה בעתיד, במיוחד חלק מה-800.000 ישראלים המבקרים בתורכיה מדי שנה (להשוואה ב-2008 רק כ-106.000 תיירים ישראלים ביקרו בבולגריה). למטרה זאת בולגריה תשתתף באופן פעיל ביריד התיירות הבינלאומי שיתקיים בתל אביב כבר בחדש הקרוב.


   אחת ממטרות הביקור היה גם הניסיון של המדינה הבולגרית לעודד את ההשקעות הישראליות בבולגריה. בין השנים 1996 ו-2009 הם הסתכמו בסך 235 מיליוני אירו. שיתוף הפעולה בין חברות בולגריות וישראליות חזקה במיוחד בתחום התעשייה הצבאית. לשם הרחבתו התקיימו פגישות מיוחדות בין שרי ההגנה ניקולאי מלאדנוב ואהוד ברק. בפגישות האלה השניים דנו באפשרות מטוסים ישראלים להשתמש בבסיסים בולגרים לאימונים אוויריים. בנוסף, בולגריה רכשה 8 נגמ"שים חדשים נוספים מסוג SAND CAT שהתווספו ל-17 אחרים שכבר נרכשו בעבר על ידי הממשלה הבולגרית הקודמת. ההסכם הצבאי שנחתם על ידי שני השרים כלל עוד סעיפים לשיתוף פעולה בחקיקה הצבאית, במאבק נגד הטרור, התמודדות עם משברים צבאיים אזוריים ובתחום הרפואה הצבאית.


   כחלק מביקורו נפגש ראש הממשלה בוריסוב גם עם נשיא המדינה, שימון פרס שבירך אותו כ"חבר מארץ שפועלת לבניית עתיד משותף בין שני העמים". פרס ציין את היחסים הטובים בין שני העמים ושתי המדינות לאורך השנים והוסיף: "אנחנו לא נשכח כמה אנשים הציל העם הבולגרי בזמן השואה. אנו גאים שיהודים רבים מבולגריה הגיעו לישראל, הם אוהבים את בולגריה ואהבתם עוברת גם עלינו".


   לפני פגישתו עם הנשיא, ראש הממשלה ביקר גם באתר ההנצחה "יד ושם" בירושלים והשתתף בטכס הזכרה מיוחד לקורבנות השואה. הוא הדליק את אש התמיד והניח זר לזכר ששת המיליון היהודים שנספו באירופה. "לזכור לנצח את אלה שנרצחו חפים מפשע ג\כדי שהטרגדיה שלהם לא יחזור לעולם", כתב בויקו בוריסוב בספר המבקרים של האתר.

   כחלק מהתכנית שלו נפגש ביום שני בערב ראש הממשלה בתל אביב גם עם חברי הקהילה הבולגרית בארץ שהבטיח בפניהם ליפעול להקלות בתהליכי החזרת האזרחות הבולגרית ליוצאי בולגריה ולילדיהם.

 

עבור לתוכן העמוד