אזכרה לחללי מטוס אל-על שהופל בבולגריה ב-1955

1/09/2019
אזכרה לחללי מטוס אל-על שהופל בבולגריה ב-1955 (הגדל)

ב- 27 ליולי, 1955 בשיא המלחמה הקרה בין מזרח למערב, עשתה טיסת אל-על במטוס קונסטליישן, את דרכה לארץ מלונדון דרך פריז ווינה. בולגריה השתייכה לברית ורשה מיסודה של ברית המועצות וישראל - מדינה השייכת למערב. במטוס היו 58 נוסעים ואנשי צוות. מסלול הטיסה מוינה לארץ עבר מעל הערים בלגרד וסקופיה שביוגוסלביה ומשם דרך סלוניקי בצפון יוון, לים התיכון ולארץ. בגלל רוחות חזקות ביותר (130 קמ"ש) סטה המטוס מזרחה מנתיבו, והטייסים כנראה לא היו מודעים לסטייה. כשהמטוס היה מעל טריטוריה בולגרית התקרבו אליו שני מטוסי קרב בולגרים. היום ידוע מעדויות הטייסים הבולגרים ומפקדיהם שנמסרו רק בשנים האחרונות, שהם זיהו בברור שהמטוס הוא מטוס נוסעים אזרחי, ואף הודיעו על כך למפקדה. הפקודה שקיבלו היתה לפתוח באש והמטוס הופל בדרום מערב בולגריה בפינת הגבולות עם יוגוסלביה ויוון. כל נוסעי המטוס נהרגו.

 

קליק על התמונה המצורפת ונקבל, באדיבות הוויקימדייה, את תמונת מטוס אל-על שהופל בבולגריה.

 

לא ידוע כמה זמן טס המטוס מעל בולגריה, אך לפי נתיב הטיסה הידוע בפועל ומקום הפלת המטוס, ניתן לשער שמדובר בדקות. מקום התרסקותו נמצא כ-25 ק"מ מהגבול היוגוסלבי ו-6 ק"מ מגבול יוון, לא רחוק מהעיר פֶּטְרִיץ'. הקרבנות נקברו בישראל בבית הקברות בקרית שאול בקבר אחים ולידו הוקמה אנדרטה. בשנת 1956 הוקם בחבל לכיש מושב בשם ניר ח"ן (58 בגימטריה) לזכר הקרבנות. ספר על הפרשה: "טיסת 4X-AKC" נכתב ע"י איש המוסד והדיפלומט הישראלי, ניר ברוך ז"ל, שהיה מיופה הכוח בצירות ישראל בבולגריה בעת האסון (יחסים דיפלומטיים מלאים לא היו באותה תקופה).

בולגריה לא שיתפה פעולה עם החקירה הישראלית. היא הגנה על מעשה הוואנדליזם בטענה שהמטוס הופל מעל טריטוריה בולגרית. הטענה הבולגרית שהמטוס הוזהר על טעותו מעולם לא הוכחה, כי הבולגרים לא אפשרו לועדת חקירה ישראלית לחקור את הטייסים הבולגרים ואת מפקדיהם. קרובי הקרבנות זכו לפיצויים מגוחכים מממשלת בולגריה, שמעולם לא הביעה חרטה או התנצלות והפרשה העיבה על יחסי שתי המדינות.
 

לאחרונה, יזמה הנהלת אגודת הידידות ישראל-בולגריה, טקס אזכרה במקום בו הופל המטוס, בתקוה שהדבר יביא לשיפור האוירה סביב הנושא הכאוב ויתרום להעמקת הידידות בין שתי המדינות. נענו ליוזמה סגן שר החוץ הבולגרי, ראש העיר פטריץ הסמוכה למקום נפילת המטוס, שגרירת ישראל בבולגריה ונציגי אל-על. קרובי הקרבנות בחרו שלא להשתתף בטקס. יש לציין שבמקום קיימת מזה כמה שנים, אנדרטה צנועה שהוקמה ע"י תלמידי ביה"ס התיכון ע"ש "אנה פרנק" מפטריץ', שאף השתתפו באזכרה שהתקיימה ביום ו' ה-26.7.2019. מישראל נסעה משלחת צנועה בראשה עמד ראש האגודה לידידות ישראל-בולגריה, אדר' יצחק ליפוביצקי וחברי ההנהלה יצחק ברוך ואריה שילר. הטקס המרגש ששודר ברשתות הממלכתיות, כלל דברים שנשאו המכובדים, מסכת שירים ומוסיקה ע"י תלמידי ביה"ס התיכון ע"ש "אנא פרנק" והנחת זרים. יש לקוות שהאירוע תרם לשיפור האוירה סביב אחת הפרשות הכואבות ביחסים בין שתי המדינות.

 

רצ"ב קישור למדור של האגודה לידידות ישראל בולגריה באתר זה, בו דיווח של יו"ר האגודה לחברים על טקס האזכרה שנערך בבולגריה ביולי האחרון, כולל מצגת תמונות מהטקס. 

 

 

רצ"ב קישור למצגת תמונות מטקס האזכרה:

  מצגת תמונות מטקס האזכרה
עבור לתוכן העמוד