משלחת לבולגריה

21/04/2018
משלחת לבולגריה (הגדל)

לרגל 75 שנה להצלת יהודי בולגריה (1943-2018) התקיימו בבולגריה אירועים שונים לציון התאריך. בעקבות הזמנה רשמית שנשלחה ליהודי בולגריה בישראל, נסעה לשם משלחת שכללה את נציגי הארגונים השונים של יהודי בולגריה בארץ. בין 7-12 במרץ השתתפה המשלחת באירועים שונים לציון התאריך ההיסטורי.   

 

בראש המשלחת נבחר ותיק ראשי הארגונים של יהודי בולגריה בארץ, מר הרי זסלר, יו"ר ארגוני בולגריה בחיפה והצפון. המשלחת השתתפה בטקסים רשמיים, הוזמנה למפגשים עם נשיא בולגריה, עם יו"ר הסינוד הקדוש של הכנסייה הפרבוסלבית הבולגרית, הפטריארך נֶאוֹפִיט, היתה בביקור רשמי בפרלמנט הבולגרי, פגשה את שרת החוץ של בולגריה והשתתפה במפגשים עם קהילת יהודי בולגריה החיים בה היום.

לדעת כותב שורות אלה שהשתתף במשלחת, הפגישה החשובה ביותר נערכה במשכן ראש הכנסיה הפרבוסלבית הבולגרית, הפטריארך נאופיט. קבלת הפנים שנערכה למשלחת הישראלית היתה לבבית ביותר. כל חברי המשלחת שביקשו זכות דיבור סיפרו על חוויותיהם האישיות בבולגריה בתקופת מלה"ע ומעשי ההצלה שקרו להם אישית, כשהפטריארך ואנשי צוותו מאזינים בהקשבה. למשתתפים הוגש כיבוד ונערכה שתייה לחיים. חברי המשלחת הוזמנו להיכנס לאולם בו נערכות הישיבות של מליאת הסינוד הקדוש. באולם זה מסרו חברי הסינוד למלך בוריס השלישי את התנגדות הסינוד לגירוש יהודי בולגריה מחוץ לגבולות המדינה. הטקס היה מרגש ביותר וכל המשתתפים חשו התרוממות רוח.  

 

בתמונה: האנדרטה בסופיה לזכר הצלת יהודי בולגריה, לפני התחלת הטקס המרכזי לציון 75 שנה להצלה. ליד האנדרטה - משמר כבוד של חיילי המשמר הנשיאותי. האנדרטה מוצבת במרכז סופיה, בין הפרלמנט וכנסיית אלכסנדר נבסקי. קליק על התמונה: המשלחת הישראלית במשכן הסינוד הקדוש של הכנסייה הפרבוסלבית הבולגרית. במרכז התמונה: הפטריארך נאופיט - ראש הכנסייה. 

  

.

עבור לתוכן העמוד