עמדת בולגריה בענין ירושלים

21/01/2018
עמדת בולגריה בענין ירושלים (הגדל)

לאחרונה (ב-24 לדצמבר 2017) פרסמנו כאן הודעה על תחושתנו לגבי הצבעת בולגריה באו"ם בעד הצעה שאינה מכירה בירושלים כבירת מדינת ישראל.  לנוחיות הגולשים, הידיעה נשמרת בהמשך למטה.  בינתיים הגיע לידיינו הדו-שבועון של יהודי בולגריה, "אֶבְרֶייסְקי ווֶסְטִי" (המתפרסם בסופיה בבולגרית) שפרסם בעקבות הצבעת בולגריה באו"ם, בעמוד הראשון במהדורת 22/12/2017 "עמדה בענין ירושלים" - ראה תמונה רצ"ב (קליק על התמונה להגדלתה). אומרת העמדה (בתרגום חופשי):
"ארגון יהודי בולגריה 'שלום', מברך את הצהרת נשיא ארה"ב, טראמפ, שבזכות הקשר בן אלפי השנים בין העם היהודי לירושלים, מכיר בה כבירת מדינת ישראל.
בשנים האחרונות אנו עדים לניסיונות של מדינות שונות להשפיע על ההחלטות של ארגונים בינלאומיים כמו Unesco באופן ששולל את זכויות היהודים למקומות הקדושים להם בירושלים. מעשים דומים מעידים על חוסר רצון להתחשב בעובדות ההיסטוריות ומחזקים את טענות המתנגדים לתהליך השלום. 
מקוים אנו שהחלטת נשיא ארה"ב יתקבל כסימן הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטינאי שהגיע העת לחזור לשולחן המו"מ במאמץ משותף למציאת פתרון לסכסוך המונע שלום בר-קיימא באזור".
עד כאן לשון העמדה. 

למען האמת, די הופתענו מהלשון האמיצה והבלתי משתמעת לשתי פנים של עמדת "אברייסטקי ווסטי", המזדהה עם שאיפת ישראל שהעולם יכיר בירושלים כבירתנו. אבל, אולי אין מקום להפתעה. אחרי הכל, בולגריה היא היום מדינה דמוקרטית שבה ליהודים יש זכות להביע את הזדהותם עם מדינת ישראל.

 

יוצאי בולגריה בישראל לא נשארו אדישים להצבעת בולגריה בנושא ירושלים. ראשי הארגונים של יוצאי בולגריה החליטו לשגר מכתב בחתימתם לראש ממשלת בולגריה, בו הם הביעו את אכזבתם מהצבעת בולגריה באו"ם.  


בתחתית העמוד קיים קישור למכתב ששוגר לראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב, ע"י ראשי הארגונים של יוצאי בולגריה בישראל.  בקישור מוצג מקור המכתב בעברית. לצורך המשלוח לראש ממשלת בולגריה, תורגם המכתב לבולגרית.    

 

 

מכאן ובהמשך, חזרה על הידיעה שפרסמנו ב-24 בדצמבר 2017:

בולגריה היתה בין 135 המדינות שהצביעו באו"ם בעד הצעת מצרים, השוללות את הכרת ירושלים כבירת ישראל. מדינות אחרות במזרח אירופה המקיימות יחסי ידידות עם ישראל העדיפו להימנע מהצבעה. היו ביניהן: רומניה, פולין, צ'כיה, הונגריה, קרואטיה ובוסניה. מדינות מזרח אירופיות אחרות העדיפו פשוט לא להיות באולם העצרת בעת ההצבעה, כמו אוקראינה ומולדבה. הנחה שיכולה להתקבל על הדעת לגבי ידידות מובהקות של ישראל, כמו יוון, קפריסין וגם בולגריה, שהצביעו עם הגוש הגדול נגד הכרת ירושלים כבירת ישראל, היא שלא רצו לחרוג מהקונסנסוס של האיחוד האירופי שהצביע בעד הצעת מצרים. אך כל עוד מתקיימים יחסי הידידות עם ישראל ונמשך שיתוף הפעולה עם אותן מדינות, ישראל אינה יכולה באמת לבוא בטענות אליהן על שנפל עליהן הפחד ממעשי נקם של האיחוד האירופי. עד שקראנו את עמדת משרד החוץ הבולגרי, בעיתון האינטרנט "נוביני" מה-10 בדצמבר. אומרת הצהרת משרד החוץ בין היתר: "לשינוי במעמד ירושלים, שלא יושג דרך שיחות בין ישראל לפלסטינאים, תהיה השפעה שלילית על המאמצים לחידוש תהליך השלום". בהמשך הצהרתו טוען משרד החוץ הבולגרי, שבולגריה נשארה (בהצבעתה) נאמנה לעמדת "הקְוָורְטֶט לענייני המזרח התיכון". נזכיר לגולשינו שלא זוכרים מי הוא הקוורטט: ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם. אלא שלצלע אחד של הקוורטט - ארה"ב, היתה עמדה שונה לגבי ירושלים משאר השותפים, ולכן אין עמדה אחידה של הקוורטט בענין ירושלים. זו עמדה של שלשה מחבריו, שלא כולם מצטיינים בידידותם לישראל, במיוחד לא האו"ם. אתר זה היה מצפה מבולגריה - כידידה מובהקת של ישראל,שלפחות תימנע מהצעה שלא מכירה בירושלים כבירת ישראל, כמו מדינות אחרות בסביבתה, שגם הן חברות באיחוד האירופי ובכל זאת הירשו לעצמן לנקוט בעמדה עצמאית.    

  מכתב לראש ממשלת בולגריה
עבור לתוכן העמוד