צרור ידיעות טריות מבולגריה

1/12/2017
צרור ידיעות טריות מבולגריה

 

צרור ידיעות מבולגריה

 

פיתוח יחסי מסחר בין בולגריה לסעודיה:

נתחיל עם ידיעה מסקרנת: בולגריה וערב הסעודית מעוניינות לחזק את קשרי הסחר ביניהן.  היה בכוחה של ידיעה זאת להעכיר את רוחנו לפני שנים אחדות, אך היום, לנוכח שיפור יחסינו עם ערב הסעודית, אם הגברת הסחר בין שתי המדינות אלה יעזור לכלכלה הבולגרית, אנחנו בעד זה. מה ערב הסעודית יכולה להציע לבולגריה חוץ מנפט ומוסלמים קיצונים איננו יודעים. בולגריה תציע לסעודיה מוצרים מתחום תעשיית המטאלורגיה, חומרי בניין, ובניית מפעלים לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, ענף שבולגריה התמחתה בו. בהקשר זה, ידיעה מעניינת היא שאיראן אסרה על מטוסו של ראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב, לעבור במרחב האוירי שלה בדרכו לפגישה עם סלמן, מלך ערב הסעודית.  אל בויקו בוריסוב נילווה גם סימאון – בנו של המלך בוריס וראש ממשלת בולגריה לשעבר. שגריר איראן בבולגריה הוזמן למשרד החוץ הבולגרי כדי למסור לו את מחאתה של בולגריה נגד הצעד האיראני.
בתמונה: בויקו בוריסוב, ראש ממשת בולגריה וסלמן - מלך ערב הסעודית.

גובה השכר ומחירי החשמל בבולגריה:

מחירי החשמל בבולגריה הם הנמוכים ביותר בארצות האיחוד האירופי: 10 יורו ל-100 קילוואט/שעה, בהשוואה ל-20 יורו –מחיר ממוצע באיחוד האירופי. אך באופן בלתי מפתיע, גם השכר בבולגריה הוא הנמוך ביותר בארצות האיחוד האירופי: 4 יורו לשעת עבודה בבולגריה, בהשוואה ל-26 יורו באיחוד האירופי.  השכר לשעת עבודה בבולגריה נמוך אפילו מהשכר ברומניה, שהוא 5 יורו לשעת עבודה. כל המספרים מתייחסים לשכר בסקטור הפרטי בלבד.

האבטלה בבולגריה:

לפי מדד האבטלה, החדשות עבור הכלכלה הבולגרית, הן טובות: האבטלה היא במגמת ירידה ונמוכה יותר מממוצע האבטלה בארצות האיחוד האירופי. האבטלה בבולגריה הגיעה ל-6.1% באוקטובר 2017, בהשוואה ל-7.4% - ממוצע בארצות האיחוד אירופי, ול-4.2% בתקופה המקבילה בישראל. האבטלה בבולגריה במהלך השנה האחרונה ירדה באחוז שלם: 7% באוקטובר 2016 לעומת 6.1% באוקטובר השנה. הנתון המעודד העיקרי הוא הירידה המשמעותית באבטלה בקרב הצעירים: מ-16.9% באוקטובר 2016, ל-11.5% באוקטובר השנה.   

 

זיהום אויר ושלג בסופיה:

שירות הפיקוח הלאומי על איכות האויר הודיע שזיהום האויר בסופיה בימים האחרונים (סוף נובמבר 2017) הגיע לרמות שגבוהות פי 6 מה"נורמה". אין להבין מהידיעה מהי אותה "נורמה". האם היא תקן חוקי שנקבע עבור רמת זיהם אויר נסבלת השומרת על בריאות האוכלוסיה, או שהיא זיהום האויר ה"נורמלי" בסופיה, ולאו דוקא התקן השומר על בריאות הציבור. בשני המקרים כנראה שמדובר ברמת זיהום אויר מאד גבוהה.

עוד ידיעה העשויה לעניין ישראלים המתכוננים לבקר בסופיה בתקופה הקרובה. כידוע, כאשר הטמפרטורות בחורף יורדות מתחת לאפס (מצב רגיל בבולגריה) קופאים השלג או מי הגשמים שלא נוקזו למערכות הניקוז, וההליכה ברחובות סופיה הופכת לקשה עד כדי מסוכנת. מדווחים שבימים אלה (סוף נובמבר 2017) טופלו בבית החולים פִּירוֹגוֹב  במרכז סופיה, המתמחה ברפואה דחופה, 140 קרבנות שלג וקרח כשהפגיעות הן בדרך כלל בגפיים, קרסוליים, מרפקים וכתפיים. אז להיזהר בבקשה!  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד