חדשות מבולגריה - עדכון מה-15 במרץ 2016

15/03/2016

חדשות מבולגריה

במדור זה נמסור מדי פעם ידיעות נבחרות בלבד. כמובן שלא נוכל לתת סקירה של העיתונות הבולגרית, אלא רק ידיעות התופשות כותרות בולטות. סדר הגשת הידיעות: טריות ביותר למעלה, חדשות ישנות יותר - למטה.

 

17/3/16

עולה הפופולריות של בולגריה כאתר תיירות מועדף
לאתרי תיירות באוסטריה וגרמניה מדווחים לאחרונה על עליית רמת הפופולריות של בולגריה כאתר תיירות מועדף עבור תיירות משפחות מאירופה. לנוכח עליית מעשי האלימות בתורכיה, מצרים ותוניסיה, יורדת המדיכה לארצות אלה על חשבון עליה במשיכת התיירים לארצות כמו ספרד, פורטוגל ובולגריה פורטוגל וספרד. בולגריה נתפשת כמקום תיירות ידידותי למשפחות, עם אתרי נופש על שפת הים התיכון, הרים, מנזרים עתיקים וערים עתיקות.

 

איסור הקמת אוהלי נופשים ליד חופי הים השחור
לאחרונה התקבל בפרלמנט הבולגרי חוק האוסר הקמת אוהלי נופשים ("Canping") במרחק 100 מטר מקו החוף. החוק שהיה פרי יוזמת אחת המפלגות החברות בקואליציה, ולא יוזמה הממשלה עצמה, עורר התנגדות חריפה ביותר בקרב הציבור כעס רב וגל של מחאות והפגנות המוניות. בעוד שהפגנות צפויות השבוע בערים מרכזיות בבולגריה (סופיה, פלובדיב, ורנה, רוסה, סטרה-זגורה ושומן) החליט ראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב, לסגת מהחוק ולהורות לחברי מפלגתו לפעול בפרלמנט לרויזיה מרחיקת לכת בחוק הנוכחי.


מנהיגי מפלגת Ataka נידונו למאסר על תנאי באשמת מעשים חוליגאניים
וולן סידרוב - מנהיג המפלגה וחברו דסיסלב צ'וקולוב, נדונו למאסר על תנאי לתקופה של 9 חודשים ו-6 חודשים בהתאמה, באשמת מעשי "חוליגאניזם". פסק הדין הושג בעיסקת טיעון בו הודו הנאשמים בעברות המיוחסות להם. ואלה המעשים בהם הודו הנאשמים: התפרצות לקונצרט בעיר באטאק ב-2011, התקפת שוטרים ועיתונאים בחזית בנין הפרלמנט ב-2013, ומתקפה והתפרצות לבנין האקדמיה הלאומית לתיאטרון וקולנוע ב-2015. פסק הדין כולל גם קיצוץ של 13% במשכורתם של הנאשמים כחברי פרלמנט.

אינפלציה שלילית (דפלציה) שנתית של 0.3% במהלך 2015 בבולגריה
כך נמסר ע"י הלשכה לסטטיסטיקה הבולגרית. המשמעות היא שהאינפלציה הממוצעת שנמדדה בפועל בבולגריה במהלך 2015 שווה לאפס. התמונה בתוך קבוצות מוצרים אינה אחידה - ישנם מוצרים שמחירם ירד ואחרים שמחירם עלה, השינויים הם באחוזים בודדים למעלה ולמטה. 
 

מתיחות דיפלומטית בין בולגריה לתורכיה
שר החוץ הבולגרי, דניאל מיטוב, הודה לאחרונה במפגש עם עורכי דין על קיום מתיחות בין בולגריה לתורכיה. המתיחות, שהגיעה לשיאה בגירוש הדדי של דיפלומטים זוטרים, נגרם ע"י התנהגותם של שגריר תורכיה בבולגריה, ולוטפי מסטן, מנהיג לשעבר של מפלגת המיעוט התורכי והמוסלמי במדינה (ה-DPS). אמר השר מיטוב: "אינני יכול להכחיש שיחסי בולגריה-תורכיה וכן כבודנו הלאומי, נפגעו בעקבות אירועים שהתרחשו בימים סביב חג המולד האחרון".
בדצמבר 2015, מי שהיה מנהיג DPS עד לאחרונה - לוטפי מסטן, נקט עמדה בסכסוך הנוכחי בין תורכיה לרוסיה (סביב הפלת המטוס הרוסי ע"י תורכיה) ע"י הכרזה שהוא דוגל בעמדת תורכיה. בעקבות תמיכת הפוליטיקאי הבולגרי בעמדה התורכית, הוא גורש מ- DPS ע"י אחמד דוגאן, נשיא כבוד של המפלגה (ומייסדה). בעקבות הויכוח עם דוגאן, ברח לוטפי מסטן לשגרירות תורכיה בסופיה כשהתירוץ לכך היה שהוא חושש לחייו. ימים לאחר מכן, השתתף מסטן יחד עם השגריר התורכי באזכרה לזכר תורכים שנהרגו בבולגריה בתקריות בשנות ה-80 של המאה הקודמת. מספר ימים לאחר מכן, דרש ראש ממשלת תורכיה מראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב, לנקוט עמדה בסכסוך עם DPS. בבולגריה הועלתה דרישה לגרש את שגריר תורכיה, אך בולגריה הסתפקה בהכרזתו של דיפלומט תורכי זוטר כ"אישות בלתי רצויה" (Persona non grata) וגירושו מהמדינה. התורכים נקטו בצעד דומה כלפי דיפלומט בקונסוליה הבולגרית באיסטנבול.   

הורדת מחיר הגז בבולגריה
לאחרונה נמסר על החלטת הממשלה להוריד את מחיר הגז ב-23%. (כידוע, מחיר הגז בשווקים העולמיים נמצא בצניחה חופשית בשנה האחרונה). כפי שמסרנו כאן בעבר, למרות מדיניות ההפרטה המקיפה של בולגריה, עקב השפעת מחיר הגז על תחומים רחבים של הכלכלה, החליטה הממשלה להשאיר את אספקת הגז בידיה ולא להפריטו. על מדיניות הגז של ממשלת בולגריה, ראה ידיעה קודמת בעמוד זה.
  

מהגרים בלתי חוקיים
בעמוד זה כבר מסרנו על בעיית המהגרים הבלתי חוקיים המטרידה את בולגריה, כמו את יתר מדינות אירופה (ראה ידיעה בעמוד זה מה- 5/3/16). המהגרים מנצלים את הנתיב דרך בולגריה כדי להגיע למרכז אירופה. הבעיה מטרידה מאד את הממשלה והעתונות נותנת לנושא לאחרונה כיסוי נרחב. אחרי שיוון ומקדוניה סגרו לאחרונה את גבולותיהן, ניכרת מגמת עליה במסלול דרך בולגריה ורומניה ומשם דרך הונגריה למרכז אירופה. הודעה ברוח זאת נמסרה ע"י שלטונות אוסטריה. ההגירה היבשתית מתנהלת ע"י מבריחים הפעילים משני צדי הגבול התורכי - תורכים ובולגרים. שרת הפנים של בולגריה, רומיאנה בצ'ברובה הודיעה לאחרונה שהלחץ על גבולות בולגריה מתגבר. לנוכח הלחץ הגובר, נוקטת ממשלת בולגריה צעדים להידוק הפיקוח על הגבולות. האמצעים כוללים קודם כל בניית גדרות לאורך הגבולות עם תורכיה יוון ומקדוניה, וכמו-כן שיתוף הצבא בפיקוח על הגבולות, לאחר שעד לאחרונה עסקה בשמירת הגבולות רק משטרת הגבולות.

לאחרונה ביקר בבולגריה, ראש ממשת בריטניה - דוד קמרון. ראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב, ערך לאורח ביקור לאורך הגבול התורכי. בביקור ניתנה לאורח הזדמנות להתרשם מהגדר הנבנית לאורך הגבול התורכי.  מר קמרון, שהתרשם עמוקות מהגדר הנבנית, החליט לסייע לבולגריה. לאחר חזרת מר קמרון לארצו, הודיע שר ההגנה הבריטי, מייקל פאלון, על מתן 40 רכבים צבאיים מסוג "לאנד רובר" כמתנה לממשלת בולגריה, לצורך שמירת גבולותיה.
   

אירן ובולגריה מגבירות את שיתוף הפעולה ביניהן
ראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב, הביע לאחרונה בעתון גרמני, את שאיפת בולגריה להפוך לספק גז מרכזי לארצות דרום-מזרח אירופה ולמרכז היבשת. מקורות אפשריים של הגז נמצאים ברוסיה ואזרבייג'ן (ראה ידיעה בעמוד זה מה- 6/3/16). מתברר שאירן יכולה לשמש מקור נוסף לגז עבור בולגריה. במפגש בין שרי האנרגיה של שתי המדינות שנערך לאחרונה בטהרן, נדונה האפשרות לאספקת גז אירני לבולגריה. ועדה משותפת אירנית-בולגרית לשיתופי פעולה בתחומי האנרגיה ואספקת גז, תחדש את פעולתה, לאחר שלא הייתה פעילה במשך תקופה ארוכה. חידוש פעולת הועדה מתאפשר לאחר חתימת ההסכם לפיתוח גרעיני שנחתם לאחרונה בין אירן למעצמות הגדולות והאיחוד האירופי.

כמו-כן נמסר על ועדה אירנית-בולגרית נוספת, לשיתוף פעולה בתחומים הכלכליים, מדעיים וטכנולוגיים. בפגישות ועדה זאת סוכם לאחרונה שבולגריה יכולה לשמש שער לכניסת מוצרים אירניים לשווקים האירופיים.  

בולגריה ואירן דנות כמו-כן, על אפשרויות לשיפור קשרי התחבורה בין שתי הארצות, ליצירת מסדרון מעבר יבשתי מסין, מעין "דרך משי מודרנית". 

 

הידיעות נמסרו באדיבות העיתון האלקטרוני "Novini"

עבור לתוכן העמוד