שואת יהודי טרקיה ומקדוניה

16/02/2013


בתמונה המצורפת - הצורר אלכסנדר בלב, הקומיסר לענייני יהודים בבולגריה בתקופת השואה, משוחח עם שתי יהודיות המיועדות לגירוש משטחי טרקיה. כזכור, 11,343 יהודים משטחים שסופחו לבולגריה בתקופת המלחמה - טראקיה, מקדוניה והעיר פירוט, הושמדו במחנה ההשמדה טרבלינקה. 

בישראל עסקנו בהרחבה בשאלה: מה היתה אחריות בולגריה בפרשה. הויכוח התעורר סביב שלט זיכרון שנתלה ב"יער בולגריה" של קק"ל, שהוקדש ל"מציל יהדות בולגריה - המלך בוריס השלישי". שרידי יהדות מקדוניה בארץ התקוממו נגד השלט ודרשו להסיר אותו. לטענתם, המלך בוריס וממשלתו הפשיסטית - בני ברית של גרמניה הנאצית, לא זו בלבד שלא מנעו את משלוח יהודי טרקיה ומקדוניה להשמדה, אלא אף סייעו לכך. בעקבות הטענות החמורות הללו הוקמה ועדת בדיקה בראשות השופט העליון לשעבר, ד"ר משה בייסקי. החברים הנוספים בוועדה היו אריה (לובה) אליאב וההיסטוריונית ד"ר דליה עופר. לאחר ששמעה את כל הצדדים ועיינה במסמכים שהוצגו לה, פסקה הועדה שיש לסלק את השלט לזכר המלך בוריס, ולהקדיש את האנדרטה לעם הבולגרי - המציל האמיתי של יהדות בולגריה. בכך, ועדת בייסקי פסקה למעשה שהמלך בוריס וממשלתו הפשיסטית, נושאים באחריות לרצח יהודי טרקיה ומקדוניה. ובכך, תם הדיון בשואת יהודי טרקיה ומקדוניה בישראל.

לאחרונה, ויכוח על אותה שאלה מתנהל במלוא עוזו בין בולגריה ומקדוניה ולמעשה הפך לסכסוך גלוי בין שתי המדינות. ממשלת מקדוניה מנהלת מסע תעמולה נגד בולגריה, בטענה שזו אחראית לרצח יהודי מקדוניה בתקופת מלה"ע השנייה.

כידוע, עד מלחמת האזרחים שהביאה לפירוקה של יוגוסלביה, מקדוניה הייתה חלק ממדינה זאת.  בתקופת מלה"ע גרמניה כבשה את יוגוסלביה ואיפשרה לבולגריה לספח את מקדוניה וטרקיה (צפון יוון) ולהיות הריבון בשטחים אלה. גירוש יהודי טרקיה ומקדוניה בוצע במסגרת הסכם בין נציגיו של אדולף אייכמן וראש הקומיסריון לענייני יהודים בבולגריה - אלכסנדר בלב (ראה תמונה). חלקה של בולגריה בהסכם היה לבצע את הגירוש בפועל. בולגריה מלאה את חלקה בהסכם: יהודי טרקיה ומקדוניה הובלו ברכבות משא בתנאים קשים ביותר, אל גבול בולגריה על נהר הדנובה ומשם הובלו ע"י הגרמנים אל מותם בטרבלינקה. כל זה קרה במרץ 1943. בולגריה טוענת היום שהיא הצילה את יהודיה. ובאשר ליהודי טרקיה ומקדוניה, טענתה היא שלא היה בידה למנוע את גירושם למחנות ההשמדה כי למעשה "בעל הבית" האמיתי של יהודים אלה היו הגרמנים.  

ארגון הגג של יהודי בולגריה - "שלום", פרסם לאחרונה הצהרה המעוררת הדים חזקים, על עמדת יהודי בולגריה (החיים בה היום) על הפרשה. אנחנו מביאים בהמשך את ההצהרה כלשונה, בשתי שפות: בולגרית ואנגלית. אלו הן הנקודות החשובות בהצהרה של "שלום":
1. האחראים על השמדת יהודי טרקיה ומקדוניה הם גרמניה הנאצית וממשלתה הפרו-נאצית (פשיסטית) של בולגריה;
2. על ממשלת בולגריה להכיר באחריות המוסרית על פשעיה של הממשלה הפרו-נאצית (פשיסטית) בשנים 1941-43;
3. פשעיה של הממשלה הפרו-נאצית (פשיסטית) של בולגריה בתקופת מלה"ע, אינם יכולים להצדיק את מערכת התעמולה (המנוהלת ע"י מקדוניה) נגד בולגריה.

החידוש בהצהרת "שלום" הוא שלראשונה, הארגון הייצוגי העליון של יהדות בולגריה שחיה בה היום, אימץ את מסקנות המחקר ההיסטורי האובייקטיבי, שאינו מנכה את ממשלת בולגריה של אותה תקופה, מאחריות על רצח יהודי טרקיה ומקדוניה. יש לציין שזו עמדה אמיצה של מנהיגות יהודי בולגריה ויש לקוות שממשלת בולגריה תאמץ עמדה זאת.   

  הצהרת "שלום" בשאלת יהודי טרקיה ומקדוניה - בולגרית
  הצהרת "שלום" בשאלת יהודי טרקיה ומקדוניה - אנגלית
עבור לתוכן העמוד